CHP’li Polat, elektrik zammını böyle eleştirdi: Cumhurbaşkanlığı Sarayı her ay 14 bin konut kadar elektrik harcıyor!

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Elektriğe yüzde 38 zam geldi ama orası etkilenmiyor. Saray hep ışıl ışıl. Saray’ın elektrikleri sabaha kadar yanıyor ve her ay 14 bin konut kadar elektrik harcıyor” dedi.

Sözcü’den Başak Kaya’nın aktardığına göre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın aylık elektrik tüketiminin 14 bin haneye verilen aylık elektrik tüketim destek tutarı ile aynı olduğunu vurgulayan Mahir Polat, şunları söyledi:

“Bu durumda ne tasarruftan ne de sosyal devletten bahsedilemez. Seçim döneminde oy endişesi ile ertelenen elektrik zamları önümüzdeki aylarda da devam edecek. 2019 yılında 2 milyon 420 bin haneye 1 milyar 448 milyon TL olarak verilen destek tutarı, 2023 yılı sonunda 4 milyon 378 bin hane ve 8 milyar 679 milyon liraya yükseldi. 2024 yılının ilk 4 ayında ise 3 milyon 912 bin hane ve destek tutarı da 2 milyar 662 milyon oldu. Yıl sonunda elektrik faturasını ödeyemeyen hane sayısı 6 milyon sınırına çıkacak.”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik tarifelerine 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 38 zam yaparken, yeni elektrik tarifesiyle birlikte 88.5 kWh’lık elektrikli otomobilin aylık şarjı 823 liraya yükseldi.

TIKLAYIN – Yüzde 38 zam geldi; elektrikli araçların şarj fiyatları nasıl etkilenecek?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x