İsrail’in saldırdığı Şifa Hastanesi’nde sağlık hizmetleri tümüyle durdu

İsrail ordusunun baskın düzenlediği Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nde sağlık hizmetlerinin tümüyle durduğu açıklandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Şifa Hastanesi’nden güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen bir kaynak, İsrail ordusunun, Şifa Hastanesi’ne sığınan Filistinlileri içeride alıkoyduğunu söyledi.

Hastanedeki sağlık hizmetlerinin tümüyle durduğunu aktaran kaynak, “Hizmetlerin durması nedeniyle yüzlerce hasta ve yaralının hayati tehlikesi söz konusu. Nitekim insanların yaraları çürümeye başladı, bu da salgın hastalıklara yol açabilir” dedi.

İsrail askerlerinin buraya sığınan Filistinlileri binalarda alıkoymaya devam ettiğini ve Şifa Hastanesi’ne giriş çıkışları engellediğini belirten kaynak, İsrail güçlerinin Şifa Hastanesi diyaliz bölümünde konuşlandığı ve diğer bölümleri de kuşatma altına aldığını ifade etti.

Filistinli kaynaklar, Şifa Hastanesi’ndeki durumun son derece trajik olduğuna işaret etti.

ASKERLER KISMEN ÇEKİLDİ

Şifa Hastanesi’ndeki kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail ordusu Şifa Hastanesi’ndeki araçlarını kısmen geri çekti ancak bazı askerlerini hastane içinde bıraktı.

“Şifa Hastanesi’nde hareket eden her şeye ateş açıldığı için hastanenin içinde bulunanlar dışarı çıkamıyor” diyen kaynak, İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’ne sığınan bazı hasta ve yakınlarını gözaltına alarak bilinmeyen bir yere götürdüğünü aktardı.

İsrail ordusunun doğumhane binası yakınındaki bölümlerden birine saldırı düzenlediğini söyleyen kaynak, Şifa Hastanesi’nde, yaklaşık 700 hasta ve yaralının yanı sıra 650 sağlık çalışanının olduğunu, bunların dışında da hastaneye sığınan yaklaşık 1000 kişinin bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan haberde de İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’ni tanklarla kuşatmaya devam ettiği belirtildi.

TANKLARLA ATEŞ AÇILDI

Haberde, Şifa Hastanesi’nin çevresindeki binaların tepelerine yerleşen İsrailli keskin nişancılar ve üzerinde sürekli uçuşlar yapan insansız hava araçlarıyla (İHA) gözetlendiği ifade edildi.

Şifa Hastanesi’nin çevresini kuşatan İsrail ordusuna ait tankların ayrıca yakın noktalara atışlar yaptığı aktarıldı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı da İsrail ordusunun topçu atışlarıyla Şifa Hastanesi’nin bazı bölümlerini doğrudan hedef aldığını kaydetti.

İsrail ordusu, bu sabah Gazze’de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi’ne baskın düzenlemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x