TRT emekli ve memur zammı için net rakam verdi: Yeni yılda alınacak maaşlar ilk kez ortaya çıktı!

14 Mayıs seçimlerinden önce en düşük memur maaşını 22 bin 17 liraya çıkaracağının sözünü veren hükümet, Temmuz ayında yapılan artış ile birlikte bu vaadini gerçekleştirirken, emekli maaşlarında da yüzde 25’lik bir artışa gidilmişti.

TRT, EMEKLİ VE MEMUR İÇİN YENİ MAAŞLARI AÇIKLADI

Ancak emekliler için yapılan zammın yalnızca ‘kök maaşları’ kapsıyor oluşu, fiilen milyonlarca emeklinin eline geçen parada hiçbir değişiklik yaşanmamasına neden olurken, emeklilerin aylardır gösterdiği sert tepkilerin ardından hükümet kanadından yeni yılda yapılacak zamlara yönelik kritik açıklamalar geldi.

Devlet adına televizyon ve radyo yayınlarını gerçekleştiren TRT, bugün yayımladığı haberde ilk 4 ayın enflasyon verileri ile memur ve memur emeklisinin şimdiden yüzde 40.39’luk enflasyon farkı almaya hak kazandığını belirterek, yılın son iki ayının enflasyon verileriyle birlikte maaşlara yapılacak zammın yüzde 50’yi geçmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 33 BİN LİRAYI GEÇECEK

Memur ve emeklisinin zam oranı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirlenirken, toplu sözleşmeye göre yılın ilk ayında yüzde 15’lik bir zam alacak olan memur ve memur emeklileri, enflasyon farkıyla birlikte maaşlarında yarı oranında bir artışa hak kazanacak.

Temmuz ayında 22 bin 17 liraya yükseltilen en düşük memur maaşı, bu artışların ardından 33 bin liraya çıkacak.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, “Memur ve memur emeklilerinde yüzde 50 yaklaşık olarak artış gerçekleşmesi durumunda şu anda en düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 lira, bu oran yüzde 50 olduğu takdirde 33 bin liraya yaklaşık olarak çıkması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekliler, memur ve memur emeklileri gibi toplu sözleşme dikkate alınarak bir artış almıyor olsa da, hükümetin 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere güçlü girebilmeyi hedefliyor oluşu, memur zamlarıyla benzer bir artışın da emeklilere verileceği iddialarını güçlendirmekte.

Özellikle son olarak mart ayında artışa gidilen en düşük emekli maaşının seyyanen bir artış almasına kesin gözüyle bakılırken, yeni yılda belirlenecek asgari ücretle taban emekli aylığı arasında makasın da azaltılması hedeflenmekte.

HANGİ EMEKLİLERE YÜZDE 50 ZAM YAPILACAK?

SGK Uzmanları, en düşük emekli maaşına yüzde 50 ile 60 arasında bir artış yapılmasının muhtemel olduğunu dikkat çekerken, 7 bin 500 lira olan emekli aylıklarına yüzde 50 artış yansıtılması halinde yeni taban aylık 11 bin 250 liraya yükselmiş olacak.

2024’TE EMEKLİLERİN YARISI EN DÜŞÜK MAAŞTA BİRLEŞECEK

Yeni bir intibak yasası çıkacağına yönelik iddiaları net şekilde yalanlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, mevcut emeklilik sisteminin devam edileceğini teyit ederken, bu açıklama aynı zamanda en düşük emekli maaşı alan kişi sayısının artış göstereceğini ortaya çıkardı.

Son yıllarda yapılan seyyanen zamlarla birlikte taban aylık alan emekli sayısı 6 milyonu geçmiş durumda. Hükümetin yıl başında yüksek maaş alan emekliler için daha sınırlı bir artışa gidileceği konuşulurken, en düşük emekli maaşına seyyanen bir zam yapılması halinde ise alt sınırdan aylık alan emeklilerin sayısının 8 milyona ulaşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x