Web3 teknolojisi için yeni yerel ağ

2023’ün sonu yaklaşırken, kripto para borsası ve Web3 ekosistemi OKX, uluslararası blokzinciri yazılım teknolojisi şirketi Polygon Labs ile gerçekleştirdiği işbirliğini duyurdu. İşbirliği kapsamında, Ethereum tabanlı Sıfır Bilgi (Zero Knowledge | ZK) Katman-2 ağı olan yeni OKX yerel ağı X1 için testnet (test amacıyla kurulmuş alternatif Bitcoin blokzinciri) başlatıldı.

OKX’ten yapılan açıklamada; geliştiricilere ve Web3 meraklılarına hitap eden bir protokol olan X1’in, OKX’in yerel ağı olarak faaliyet göstereceği belirtildi. ZK kanıtlarını kullanarak ağı son derece güvenli ve ölçeklenebilir hale getirdiği belirtilen bu geliştirmenin, işlem maliyetlerini de düşüreceği kaydedildi. Ethereum tabanlı merkeziyetsiz uygulamaların sorunsuz ve güvenli bir şekilde kurulmasına olanak tanıyacak X1’in, herkesin zincir üstü geliştirme yapmasına imkan vererek, 50 milyonu aşkın kullanıcıyı geliştirici katılımı açısından dünyanın en büyük iki Web3 topluluğu sayılan Polygon ve Ethereum’a bağlayacağı vurgulandı.

Geliştirmenin merkeziyetsiz finans (DeFi), kurumsal ve diğer alanlardaki geliştiricilerin ilgisini çekeceğini ve bu sayede Web3’ün geleceğine yön vereceğini kaydeden OKX İnovasyon Direktörü Jason Lau, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yeni OKX yerel ağı X1, kullanıcılarımızı bilinçlendirerek, zincir üstü ve Web3 alanını keşfetmeleri için onları desteklemek adına yürüttüğümüz faaliyetlerin temel dayanaklarından biri olacak. Bu ölçeklenebilir ve erişilebilir ağ sayesinde geliştiriciler, X1 üzerinde hem kullanıcı dostu hem de diğer ağ ve ekosistemlerle birlikte çalışabilen üst düzey Web3 uygulamaları oluşturarak bunları tüketicilerine sunma olanağına kavuşacak. Polygon Labs ile işbirliğimiz sayesinde, daha fazla geliştiriciyi çekerek daha fazla kullanım alanı oluşturulmasını ve nihayetinde Web3’ün geniş kitleler tarafından benimsenmesini sağlamayı hedefliyoruz.”

X1’in geliştiricilere merkeziyetsiz uygulamalar oluşturabilecekleri uygun maliyetli ve kullanıcı dostu bir platform sunduğunu kaydeden Polygon Kurucu Ortağı Sandeep Nailwal şöyle konuştu: “Bu güncelleme, geliştiricilerin Ethereum üzerinde ZK Katman-2 çözümlerini tasarlayıp oluşturmalarına olanak tanıyan Polygon CDK teknolojisinin kullanımı açısından da önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor. Polygon CDK ile kurulan zincirler, birlikte çalışabilirlik özellikleri sayesinde gelecekte çok daha geniş bir ağ içinde var olabilecek. Bu teknolojiyi daha da geliştirmek ve X1 ağının başarısını desteklemek için OKX ekibiyle çalışmaktan heyecan duyuyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x